Jak uszyć komin? Podpowiadamy!

Komin, czyli popularny szalik bez wiązania, to jedna z najprostszych rzeczy, które możesz uszyć samodzielnie. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w szyciu, dobrze zacząć właśnie od niego. Zależnie od wyboru materiału, może nadać się na każdą porę roku. Zatem, jak uszyć komin? Podpowiadamy!

Wstępne wskazówki, czyli co musisz wiedzieć przed szyciem komina

Przed szyciem zdecyduj się na jeden rodzaj materiału. Podejmij decyzję, kierując się oczekiwaniami wobec komina, to znaczy – o jakiej porze roku chcesz go nosić i do jakich stylizacji. Niektóre materiały doskonale sprawdzą się zimą, ale będą zbyt ciepłe na wiosnę. Ta zależność działa także w przeciwną stronę – wiosenne materiały mogą być zbyt cienkie zimą. Zwróć również uwagę na rozciągliwość materiału. Minky i bawełna najczęściej nie są elastyczne, dlatego pamiętaj o wykorzystaniu większej ilości materiału. Tak samo, musisz użyć więcej materiału, jeśli chcesz przekładać komin przez szyję dwa razy.

Czego potrzebujesz, by uszyć komin?

Jeśli zastanawiasz się, jak uszyć komin, zacznij od przygotowań. Niezbędna będzie taśma krawiecka. Dzięki niej będziesz mógł dokładnie zmierzyć obwód głowy (swojej lub osoby, dla której szyjesz). Potrzebna będzie także maszyna do szycia oraz osobna igła i nitka. Warto jednak wiedzieć, że komin można zszyć także ręcznie.

Wybrany przez siebie materiał odpowiednio przytnij i przygotuj do kolejnych działań.

Jak uszyć komin krok po kroku?

Pierwszym krokiem będzie zmierzenie obwodu głowy. Jeśli komin ma być przylegający, dodaj do obwodu głowy jedynie centymetr zapasu na szwy z obu stron, ale jeśli komin ma być odrobinę luźniejszy, dodaj ok. 5 cm luzu (przykładowo, jeśli obwód głowy wynosi 55 cm, zostaw szerokość 60 cm +/- 1 cm na szwy). Powiększ wymiar dwa razy, jeśli chcesz przekładać go przez głowę więcej, niż raz. Kiedy dokonasz pomiarów, wytnij dwa kawałki materiału w taki sposób, by rozciągały się na szerokość. Następnie ułóż materiał prawą stroną do prawej (będzie ci łatwiej, jeśli materiał ma wzory – układasz wzorami do siebie).

Kolejnym krokiem będzie zszycie dłuższych krawędzi ze sobą, dlatego wcześniej zabezpiecz materiał szpilkami, po to, by się nie przesuwał. Zszyj obie krawędzie i w razie potrzeby odetnij niepotrzebny nadmiar materiału. Kiedy połączysz dłuższe krawędzie, zajmij się krótszymi. Włóż rękę pomiędzy obie warstwy materiału i chwytając oba końce, przeciągnij materiał, ale (uwaga!) nie do końca! Wszystkie cztery krawędzie muszą się teraz spotkać. Ułóż komin tak, by szwy z jednej i drugiej strony były równo ułożone. Ostrożnie zszyj krawędzie, zostawiając otwór na wywinięcie materiału. Wywiń komin na prawą stronę. Teraz jedyne co ci zostało to zszyć otwór ręcznie, ściegiem krytym i… gotowe. Teraz możesz cieszyć się pięknym kominem!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl